Dość popularna jest narracja,…

Dość popularna jest narracja, że dawno nikt tak nie rozkupił Ekstraklasy w ziowym okienku transferowym z zawodników wnoszących coś do ligi tak, jak w tym sezonie.
Postanowiłem to sprawdzić i porównać, biorąc pod uwagę najdroższe transfery wychodzące + ew. zawodników, za których nie została ujawniona kwota transferu, albo odeszli za darmo z jakichś powodów.

Sezon 19/20:
Póki co odeszli:
Majecki: 7 milionów euro
Buksa: 4,2 miliony euro
Klimala: 4 miliony euro
Niezgoda: 3,6 miliony euro
Haraslin: wypożyczenie z obowiązkiem wykupu, ok. 2 milionów euro
Jevtić: 500 tysięcy euro
Kurminowski: 250 tysięcy euro
Ricardinho: 150 tysięcy euro
Guilherme: 100 tysięcy euro
Sobiech: ?

I co? No i patrząc na te odejścia nie mogę się zgodzić, że doszło do jakichś wielkich strat dla ligi. Majecki nie był żadną gwiazdą i Monaco takie pieniądze zapłaciło głównie za wiek i potencjał (w dodatku pół roku jeszcze pogra). Podobnie jest w wypadku Klimaly. Ricardinho czy Kurminowski to transfery nieznaczące.
Rzeczywiście szkoda jest Buksy, Haraslina, Jevticia, Niezgody, czy Guilherme. Ci zawodnicy byli dobrzy, wnosili kolorytu i umiejętności do ligi.
Nie sa się jednak nie zauważyć, że zwłaszcza w wypadku Jevticia (i w tym sezonie Haraslina) doszło do pewnego zasiedzenia. Ci zawodnicy dawali coś ekstra, ale często znikali na kilka spotkań.
Sobiech może i jest zawodnikiem całkiem dobrym, ale kibice w Gdańsku głównie na niego narzekali.

Sezon 18/19:
Walukiewicz: 4 miliony euro
Żurkowski: 3,7 miliona euro
Świderski: 2 miliony euro
Frankowski: 1,5 miliona euro
Szymański: 1,5 miliona euro
Jagiełło: 1,2 milionów euro
Pape Diaw: 50 tysięcy euro
Ondrasek: za darmo
Kort: za darmo

No i ja nie mam wrażenia, żeby liga w tym sezonie, w porównaniu do zeszłego, była jakoś znacząco gorsza. A też mamy odejścia młodych zawodników (Walukiewicz, Żurkowski, Świderski, Jagiełło), czy takich co wnosili coś ekstra (Frankowski, Szymański, Ondrasek, Kort). Jakoś udało się ich zastąpić.

Sezon 17/18:
Jach: 2,75 miliony euro
Moulin: 1,3 milionów euro
Sadiku 1 milion euro
Świerczok: 850 tysięcy euro
Tetteh: 800 tysięcy euro
Cernych: 400 tysięcy euro
Hebert: 250 tysięcy euro
Sekulski: 100 tysięcy euro
Nielsen: 50 tysięcy euro

Podobnie jak w tym sezonie mamy młodego zdolnego napastnika, transfery kilku obiecujących zawodników i pozbywanie się zbytnio obciążających budżet piłkarzy. O ostatniej trójce to pewnie mało kto już pamięta.

Sezon 16/17
Nikolić: 3 miliony euro
Prijović: 2,9 milionów euro
Kadar: 2,5 miliony euro
Bereszyński: 1,8 milionów euro
Guzmics: 1 milion euro
Jović: 300 tysięcy euro
Popović: 200 tysięcy euro

Znów mamy odejścia wartościowych piłkarzy. Nikolić, do którego kibice Legii wzdychają do dzisiaj, a Prijoviciem też by nie pogardzili. Kadar, Bereszyński i Guzmics – wszyscy byli solidnymi obrońcami gdy odchodzili.

Sezon 15/16:
Rakels: 500 tysięcy euro
Żyro: 500 tysięcy euro
Kuciak: 300 tysięcy euro
Douglas: 200 tysięcy euro
Najmniejsza ilość wartościowych odejść.

Myślę, że można to odbierać na 2 sposoby. Jeden z nich to, że Ekstraklasa rzeczywiście traci coraz więcej wartościowych piłkarzy i staje się przez to gorszą ligą.
Moim jednak zdaniem zawodnicy odchodzący z Ekstraklasy coraz częściej robią jej dobrą promocję (czyli mniej odstają, czyli paradoksalnie – poziom jest lepszy?), a już na pewno kluby Ekstraklasy coraz lepiej się cenią. Wyobrażacie sobie, że dzisiaj Bereszyński odszedłby za niecałe 2 miliony euro? Myślę, że zakręciłby się przynajmniej w okolicach 4 milionów.
Moim zdaniem nie ma co obawiać się o poziom ligi. Zawodnicy, którzy odchodzą szybko zostaną zastąpieni. Ktoś te gole i asysty musi jednak robić, a bardzo duża szansa, że w ten sposób wykreuje się kolejny młody zawodnik, który odejdzie za parę milionów euro. A zawodnicy odchodzący za parę milionów euro są największą szansą naszych klubów na zwiększenie ogólnej jakości drużyny, co w przyszłości w końcu będzie musiało się przełożyć na jako-takie wyniki naszych klubów w Europie.

Nie ma nic złego w pasjonowaniu się polską piłką ʕ•ᴥ•ʔ

#ekstraklasajestokay #ekstraklasa #pilkanozna