18/100 Ciekawostka time. W…

18/100
Ciekawostka time. W najbliższych kilku odcinkach będę pisał o drużynach, które zostały już trochę zapomniane przez polski futbol, a w Ekstraklasie grały.

Dzisiaj przyjrzymy się klubowi ze wschodniej ściany Rzeczypospolitej, który w Ekstraklasie grał zaledwie przez 4 sezony w swojej historii, a miało to miejsce na przełomie lat 80 i 90.
Stal Stalowa Wola, bo to o tej drużynie mowa w swoim debiutanckim sezonie się nie popisała. Zaledwie 16 punktów i ostatnie miejsce. Kibice Stalówki mogli przynajmniej podziwiać bramki. Szkoda, że zazwyczaj zdobywali je rywale (co zostało Stali do dzisiaj, w II lidze też są jedną z najgorszych drużyn pod tym względem).

Kolejny sezon w Ekstraklasie, 1991/92 znowu przyniósł Stali spadek. Tym razem było trochę lepiej. Stal wygrała 2 mecze więcej niż wcześniej, zremisowała 3, a meczów doszło tylko 4. Wprawdzie znów dało to miejsce 16, ale do utrzymania zabrakło tylko 3 punktów (tj. kilkudziesięciu, może kilkuset tysięcy nowych złotych ( ͡° ͜ʖ ͡°)). No i nie było to już miejsce ostatnie a przedprzedostatnie ( ͡° ͜ʖ ͡°).

2 sezony później Stal wróciła do Ekstraklasy i w końcu pokazała się kibicom z lepszej strony. Zajęła 12 miejsce w najwyższej klasie rozgrywkowej! I się utrzymała!!!
Było to jednak trochę słodko-gorzkie, bo Stal zdobyła wtedy zaledwie 2 punkty więcej. W dodatku nie wygrała derbów z Siarką Tarnobrzeg (ale przynajmniej raz udało jej się pokonać inną Stal, tą z Mielca).

Kolejny sezon Stali był jej dotychczas ostatnim w Ekstraklasie. Klub znów uzyskał podobny wynik punktowy (29), a do utrzymania zabrakło mu zaledwie jednego punktu. Był to początek końca Stali. Wprawdzie 2 sezony później prawie udało jej się wrócić do elity, ale potem stawała się coraz większym średniakiem aż na początku XXI wieku spadła do III (dziś II) Ligi.

Obecnie Stal również gra na tym poziomie rozgrywkowym i nie rozpoczęła tego sezonu najlepiej. Klub znajduje się w strefie spadkowej II Ligi, a do bezpiecznej pozycji brakuje mu 2 punktów. Dużo lepiej radzi sobie w Pucharze Polski gdzie awansował do 1/8 finału, w której zmierzy się z Lechem Poznań. Wszyscy wiemy czym stał się Lech w ostatnich latach więc Stalówka nie jest bez szans w tym starciu, a dla jej kibiców będzie to pierwszy od dawna mecz, w którym będą mogli poczuć ekstraklasową atmosferę.

Nie ma nic złego w pasjonowaniu się polską piłką ʕ•ᴥ•ʔ

#ekstraklasajestokay #ekstraklasa #pilkanozna